Mjere i Ograničenja za Lov zbog Afrčke Svinjske Kuge u Splitsko-dalmatinskoj Županiji

Na ovoj fotografiji se nalazi divlji vepar. Na ovoj fotografiji on simbolizira ASK - Afričku svinjsku kugu.

Vezano uz “Rješenje o određivanju zone zaštite i zone nadziranja zbog izbijanja afričke svinjske kuge” (Klasa: UP/I-322-01/23-01/22; Urbroj:525-09/560-24-24; Zagreb, 19.07.2024.) na području Splitsko-dalmatinske županije, Uprava za veterinarstvo dala je sljedeće pojašnjenje:

U zonama ograničenja lov se može odvijati uz pojačane mjere biosigurnosti te je obavezno uzorkovanje svake odstrijeljene divlje svinje i pretraživanje na ASK (uzorak krvi ili komadić slezene 3×3 cm). Lovišta u Splitsko-dalmatinskoj županiji koja su sada obuhvaćena zonom ograničenja od ranije su uključena u nadziranje s obzirom na blizinu granice s BiH. Ta lovišta su: XVII/155 – RIČICE, XVII/130 – PROLOŽAC, XVII/131 – IMOTSKI. Nova lovišta uključena u nadziranje su XVII/129 – ŠEMINOVAC i XVII/132 – ZMIJAVCI.

Korištenje mesa divljih svinja propisano je Naredbom o mjerama kontrole za suzbijanje afričke svinjske kuge u Republici Hrvatskoj (NN 8/24, 21/24 i 32/24), člankom 6., uz obavezno prethodno testiranje na ASK s negativnim rezultatom.

Prema uputi DIRH-a Veterinarske inspekcije, Područni ured Split, molimo predsjednike udruga i glavne lovnike da upoznaju svoje članove sa novonastalom situacijom. Posebno je važno naglasiti zabranu sudjelovanja u lovu na divlje svinje ili obavljanje bilo kakvih aktivnosti vezanih za žive ili mrtve (uginule ili odstrijeljene) divlje svinje, za sve članove domaćinstva i osoblja na objektima na kojima se drže domaće svinje.

Mjere koje se provode u lovištima u područjima pod ograničenjem uključuju:

  • Zabranjen je ulazak neovlaštenim osobama.
  • Lovne aktivnosti, šumski i drugi radovi te ulazak ovlaštenih osoba mogu se odvijati isključivo uz pojačane mjere biosigurnosti i obaveznu dezinfekciju obuće i vozila prije izlaska iz područja lovišta.
  • Lovoovlaštenici moraju osigurati redovno aktivno traženje uginulih divljih svinja uz obaveznu prijavu ovlaštenoj veterinarskoj organizaciji pronađenih lešina radi uzimanja uzoraka i neškodljivog uklanjanja.
  • Lovci su dužni provesti dezinfekciju obuće, opreme i vozila ili koristiti jednokratnu zaštitnu obuću koja se nakon uporabe neškodljivo uklanja.
  • Uginule divlje svinje ili njihovi dijelovi neškodljivo se uklanjaju kao materijal kategorije 1 u objektu za preradu nusproizvoda životinjskog podrijetla kategorije 1.
  • Trupovima odstrijeljenih divljih svinja postupa se sukladno odredbama članka 52. Delegirane uredbe (EU) 2023/594 i ove Naredbe.

U iznimnim slučajevima, ako nije moguće neškodljivo ukloniti uginule divlje svinje ili njihove dijelove sukladno podstavku 5., nakon provedenog uzorkovanja po uputi ovlaštenog veterinara dozvoljeno je njihovo zakapanje na licu mjesta tako da mesojedi ili svejedi ne mogu doći do njih, odnosno gdje je rizik za zdravlje ljudi i životinja te za okoliš sveden na najmanju moguću mjeru ili na način predviđen planom biosigurnosti za predmetno lovište.

Napominjemo kako je zabranjeno sudjelovanje u lovu na divlje svinje ili obavljanje bilo kakvih aktivnosti vezanih za žive ili mrtve divlje svinje, za sve članove domaćinstva i osoblja na objektima na kojima se drže svinje.

Molimo sve lovce da se pridržavaju ovih mjera kako bismo spriječili širenje afričke svinjske kuge.

Scroll to Top